Logo SKOB Slaný foto01.jpg

SPORTOVNÍ KLUB
ORIENTAČNÍHO BĚHU

KALENDÁŘ

< Prosinec 2022
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
 

VYHLEDÁVÁNÍ

CO JE ORIENTAČNÍ BĚH

Orientační běh (zkratka OB) je moderní sportovní odvětví vytrvalostního charakteru, při němž je nutno se správně a rychle orientovat v neznámém terénu. Při závodě se hledají kontrolní stanoviště (kontroly) ve stanoveném pořadí a v nejkratším možném čase. Cestu mezi kontrolami si každý volí podle vlastní úvahy za pomoci mapy, buzoly a stručného popisu kontrol. O úspěchu v závodě rozhoduje tedy správná orientace a rychlý běh.

Asi největší krása orientačního běhu tkví v jeho provázanosti s přírodou. Sportoviště může být každý les i městský park. Při samotném závodě se pohybujete ve zdravém prostředí na čistém vzduchu.

Závodů v orientačním běhu se může účastnit úplně každý! Na závodech je vypisováno mnoho různých kategorií s tratěmi různých délek a obtížností, odstupňovaných podle věku, pohlaví a náročnosti. To proto, aby se spolu utkávali věkově a výkonnostně stejní závodníci a závodnice. Tomuto sportu se mohou věnovat celé rodiny, tj. od malých dětí až po letité veterány.

K účasti na závodech v pěším OB nepotřebujete žádné nákladné vybavení. To hlavní – buzolu – lze pro začátek půjčit, v případě její koupě vydrží i 10 let. Z obuvi je nejvhodnější ta, která nebude podkluzovat v lesním terénu. Na oblečení lze použít lehký sportovní úbor, ve kterém se nebudete příliš potit a kterému nevadí případný déšť a bláto. Speciální oblečení pro OB, buzolu či boty se špunty lze zakoupit na větších závodech.

Orientační běh má mnoho podob. Základní členění v rámci mezinárodní federace OB je:
- pěší OB
- lyžařský OB (LOB)
- na horských kolech (MTBO)
- přesná orientace (Trail-O)

Informace jsou převzaty ze stránek Českého svazu orientačních sportů, kde se můžete k tomuto zajímavému sportovnímu odvětví dozvědět více: http://www.orientacnisporty.cz/cz/co-jsou-orientacni-sporty/

 

SPONZOŘI

Činnost organizace je finančně podporována

slaný

ODKAZY

2013 - 2022 © SKOB Slaný | kontakt